YBH Nedir?

YBH’nin açılımı Yüksek Başarımlı Hesaplamadır (HPC – High Performance Computing). YBH sistemler gücünü birçok node’un biraraya gelmesinden ve içerdiği donanımsal bileşenlerden alır. Geniş yelpazede akademik araştırmalar, tıp & sağlık, Fintech (Finansal Teknoloji) ve IoT (Nesnelerin İnterneti) projeleri olmak üzere karmaşık, uzun süreli hesaplamalar için tasarlanmış bir çözümdür. YBH sistemlerini kullanarak uzun süren hesaplama işlerinizden kısa sürede çıktı alabilirsiniz.

Hindistan’da bulunan C-DAC High Performance Computing Lab’ında araştırmacılar doğa hareketlerini modellemek için çalışmalar yapmaktadır. C-DAC Lab’ında bulunan YBH kümesi kalabalık bir bölgeye yaklaşmakta olan büyük bir tayfunu öngörmüştür. Buradaki YBH sistemi sayesinde bölgede yaşayan yaklaşık 700 bin kişi tahliye edilerek büyük bir felaketin önüne geçilmiştir.

Koç Üniversitesi 2004 yılından beri araştırmacıların çalışacağı bir HPC hizmeti sunmaktadır. YBH üniversitemizde Genetik Simülasyonlar, Tıp Modellemeleri, Paralel hesaplama ve daha birçok akademik çalışma için kullanılmaktadır.

IT-TRACKIT Detaylı Bilgi
IT E-Posta Detaylı Bilgi
YBH DESTEK Detaylı Bilgi